Hromadným skladbám sezóna právě začala

Zatímco sportovním oddílům sezona pomalu končí, nám, cvičencům hromadných skladeb letos právě začala. Po celoroční dřině a nacvičování můžeme konečně předvést veřejnosti, co jsme se naučili.

Nejdříve začala letošní sezóna našim mladším ženám pod vedením sestry MVDr. Jany Rilichové, které vystoupili se svou skladbou Jsme kočky v sobotu 16.5.2015 na veřejném cvičení v Telnici.

V pátek odjelo 6 sester a 1 bratr reprezentovat naší jednotu, se skladbami Zimní sen pod vedením sestry Ing. Dagmar Kratochvílové a Pro radost pod vedením sestry Jarmily Krejčí do Prahy, na jednu z nejdůležitějších sokolských akcí letošního roku – Sokolgym 2015 „90 let otevření Tyršova domu“.

Tato akce byla oslavou 90. výročí otevření Tyršova domu. Akce k tomuto jubileu probíhaly po celý týden od 18. května a byly součástí celoročního projektu SokolGym, jímž si Česká obec sokolská připomíná 25 let od svého znovuobnovení.

Již vpodvečer v pátek 22. května se v areálu Tyršova domu konala řada akcí, jako vystoupení folklorního souboru Dykyta v Michnově paláci a představení Nového cirkusu ve velké tělocvičně.

Hlavní program oslav se konal v sobotu, kdy již  od rána probíhaly v Tyršově domě soutěže Všesokolských her, v nich své síly, dovednosti a znalosti změřilo 9 družstev. Po celý den se také konala řada workshopů s tématikou parkouru, rope skipingu, zdravotní tělesné výchovy. Zároveň od rána probíhaly na venkovní ploše zkoušky hromadných skladeb a v pozdní odpoledne jejich generálka. Souběžně s generálkou se o kulturní zážitek postaral folklorní soubor Formani ze Sokola Slatiňany, který vystoupil v Michnově paláci a poté se v přestávce mezi generální zkouškou a slavnostním večerním představením postaral o dobrou náladu svým spontánním vystoupením na nádvoří před Michnovým palácem, při němž si mohl zatančit každý, kdo měl chuť.

Večerní slavnostní program byl zahájen úderem půl deváté, kdy Sokolská stráž vpochodovala se státní vlajkou a prapory k základním kamenům Tyršova domu, na něž v zápětí cvičenky z hromadných skladeb zavěsily pamětní věnečky. Poté krátce vystoupila starostka ČOS sestra Hana Moučková, která tak celý slavnostní program zahájila. Poté se již na ploše střídala jednotlivá vystoupení: hromadné skladby Koncert, Jsme kočky, vystoupení moderních gymnastek, hromadné skladby Zimní sen a Společně v pohybu, vystoupení experimentálního žonglování, rope skiping a Amanitas – ohnivé divadlo na poli Nového cirkusu. Následovala skladba Pro radost, vystoupení AirGym a skladba S úsměvem. Po nich švýcarští hosté předvedli ukázku cvičení na kruzích a jako závěrečnou skladbu diváci zhlédli premiéru skladby „25 let znovu spolu“, která je průřezem sletových skladeb mužů z novodobých všesokolských sletů. Do programu byl rovněž zařazen vstup projekce, kdy se na venkovní stěnu tělocvičny T1 promítaly záběry z otevření Tyršova domu před 90 lety. Do programu byly rovněž vloženy dva vstupy Všesokolských her – v prvním se odehrála závěrečná soutěž her a ve druhém byly vyhlášeny výsledky.

Už se těšíme na další letošní akce. Čeká nás ještě Sokolgym 2015 „Sokolské Brno“, které proběhne 5.-7.6.2015, kde budou naši jednotu zastupovat cvičenci nejen v již zmíněných skladbách, ale i ve skladbě Autíčka, kterou pod vedením sestry Ing. Venduly Kratochvílové nacvičili naši nejmladší sokolíci, Nejstarší generaci bude zastupovat bratr Ing. Josef Kratochvíl st. ve skladbě Waldemariána.

Poslední červnový víkend nás čeká „Sokolgym 2015 „Plzeň – Evropské město kultury“, kde za naši jednotu vystoupí cvičenci skladeb Zimní sen, Pro radost a Waldemariána.

Vrcholem sezóny bude akce Mezinárodní gymnastické federace, Světová gymnaestráda 2015 ve finských Helsinkách, kam našich 7 cvičenců odletí  na týden v sobotu 11.7.2015 se skladbou Zimní sen. Tato skladba bude oficiálně reprezentovat naši republiku a Sokol na této významné akci, která se koná každé čtyři roky a zúčastňuje se ji průměrně 25 tisíc cvičenců z asi 30 zemí celého světa. Jsme hrdi na to, že tři ze čtyř autorů této skladby jsou členové naší jednoty a většina nácvičných srazů cvičenců z celé republiky probíhala na půdě naší sokolovny.

Dagmar Kratochvílová - Sokol Židlochovice