SOKOLOVÉ SE VRÁTILI ZE SVĚTOVÉ GYMNAESTRÁDY V LAUSANNE

Ve dnech 10.–16.7. 2011 se ve švýcarském Lausanne,  na břehu Ženevského jezera, konala XIV. světová gymnaestráda (WG), nejvýznamnější akce komise Gymnastika pro všechny Světové gymnastické federace (Gymnastics for All FIG). WG vytváří příležitost pro mezinárodní nesoutěžní předvedení desítek pohybových skladeb a porovnání národních pojetí jejich vývoje. Zúčastnilo se jí více než 20 tisíc cvičenců z 53 zemí celého světa.

Naše česká výprava patřila mezi nejpočetnější. Devítistovka našich cvičenců se představilo ve třech pódiových a dvou hromadných skladbách. Naše „sokolské“ skladby byly hromadná, s názvem Kontrasty a pódiová Křížem-krážem. Mimo ČOS tvořila českou výpravu, zastřešovanou Českou gymnastickou federací, Česká asociace sportu pro všechny a Česká asociace univerzitního sportu.

Z naší, židlochovské jednoty, si gymnaestrádu užívalo při cvičení velmi úspěšné skladby Křížem-krážem 6 sester a 3 bratři.

Tato skladba je nám mimořádně blízká, protože se rodila na půdě naší jednoty a členové naší jednoty se podíleli na této skladbě autorsky (ses. Hana Bučková)  a organizačně ( ses.Dagmar a br.Tomáš Kratochvílovi). Autorem pohybu mužů je br.Jiří Pracný z TJ Sokol Střelice. Zacvičilo si ji 53 sokolů z žup Jana Máchala, Dr. Jindry Vaníčka a Pernštejnské.

Gymnaestrádní týden byl opravdu náročný. Po secvičné a generálce v Praze v sobotu 9.července, jsme kolonou 18 autobusů přes noc přejeli do Švýcarska.  Bydleli jsme ve školách a místní lidé nás velice vlídně přijali a po celou dobu se o nás vzorně starali. Na olympijském stadionu v neděli odpoledne proběhlo slavnostní zahájení s nádhernou atmosférou. Od pondělí do pátku absolvovala naše skupina 5 oficiálních vystoupení na pódiích v areálu konání WG i na pódiích umístěných na Lausannských náměstích. V úterý jsme zkrácenou verzi skladby předvedli na pódiu divadla v městečku Epalinges v rámci programu, který připravila výprava ČR pro místní občany. Zájem o tento program předčil očekávání a ne všichni zájemci se do hlediště vešli.

Ve volném čase jsme pak absolvovali výšlapy do okolních kopců, výlety lanovkou, plavbu lodí po Ženevském jezeře, návštěvu úžasného Olympijského muzea, výlet do francouzského městečka Evianu, exkurze u výrobců sýrů a čokolád a večer se sklenkou výborného novobránického jsme vstřebávali nezapomenutelné zážitky z prožitého dne.

Za čtyři roky se těšíme opět na shledanou na XV. světové gymnaestrádě ve finských Helsinkách, kde jistě navážeme na úspěchy našich minulých skladeb obohacené o inspirace načerpané v Lausanne.